Wizyta w Radiowym Centrum Nadawczym w Solcu Kujawskim

Dzięki uprzejmości dyrekcji Polskiego Radia mieliśmy okazję w czerwcu wziąć udział w zwiedzaniu RCN w Solcu Kujawskim.

RCN to centralna stacja nadawcza, za pośrednictwem której Program 1 Polskiego Radia jest nadawany na falach długich o częstotliwości 225 kHz. Stacja wyposażona jest w 3 nadajniki tranzystorowe o łącznej mocy 1000 kW i antenę składającą się z dwóch masztów o wysokościach 330 i 289 m. Sygnał Polskiego Radia obejmuje całą Polskę, wszystkie kraje sąsiednie, a przy sprzyjających warunkach dociera nawet na inne kontynenty. Radiowe Centrum Nadawcze zostało wybudowane w latach 1998-1999 i jest jednocześnie jedną z najnowocześniejszych stacji tego typu na świecie. Budowa stała się konieczna po katastrofie masztu w Konstantynowie k. Gąbina na początku lat 90. (był on wtedy najwyższą konstrukcją na świecie) i braku możliwości jego odbudowy.

Pracownicy RCN w szczegółach przedstawili zasadę działania pracy urządzeń nadawczych, nie szczędząc przy tym opowieści z okresu budowy, uruchamiania oraz codziennej eksploatacji obiektu. Była to niepowtarzalna okazja do poznania od kuchni systemów radiofonii profesjonalnej, z którą jako krótkofalowcy mamy wspólne korzenie.

Jeszcze raz dziękujemy i życzymy kolejnych 20 lat w eterze!